За България ще има изключение от ембаргото за руски петрол

10:57, 31 май 22 / Политика 25 1821 Шрифт:
Василена Йорданова Автор: Василена Йорданова

За България ще има изключение от ембаргото за руски петрол. Това заяви в Брюксел премиерът Кирил Петков, след като снощи евролидерите постигнаха съгласие за частично ембарго на вноса на руски петрол. Забраната е част от Шестия пакет от санкции и ще засегне само доставките по море, но не и вноса по тръбопроводите. Това обхваща повече от 2/3 от вноса на руски петрол за Европейския съюз.

Компромис - ЕС с частично ембрго върху вноса на руски петрол

България ще ползва руски петрол до края на 2024 г. Изключението за страната ни вече е факт и ще бъде подробно записано в детайлното заключение от заседанието на Европейския съвет, което ще бъде публикувано след 2-3 дни, стана ясно от думите на премиера.

„Реално ние оставаме единствената страна, която има достъп до пристанище, но реално има дерогация и това е заради разбирането, че нашата рафинерия е направена да работи с руски петрол (...) За нас беше жизнено важно тази дерогация и хубавото е, че не е са един или шест месеца, а е до 2024, така че да можем да си оправим рафинерията без това да влияе на цената заради смяна на микса. Това дава възможност за рафинерията ни да работи и междувременно да се пренастрои за работа с друг петрол“, каза Петков. Той изрази увереност, че шестият пакет санкции ще мине и „голяма част от паричните потоци към Русия ще спрат”.

Спряха плана за разселване на бежанци от Украйна

В Брюксел премиерът коментира и спирането на преместването на украинските бежанци от хотелите по морето в държавни бази. „За три месеца дадохме безпрецедентна подкрепа в един от хубавите хотели на България. Сега влизаме в по-нормални рамки. Все пак, те са бежанци. Българската държава не може безкрай да подкрепя такова луксозно пребиваване. Уверен съм от вицепремиера Константинова, че условията са добри. Нормални условия, просто не са в хотелите“, каза Кирил Петков.

Премиерът успокои, че България не е заплашена от продоволствена криза. „Ние сме в една от най-добрите позиции в Европа, защото сме голям износител на зърно. Повечето страни нямат този лукс. Очаква се тази година да имаме 7 милиона тона, а консумацията ни е 2. ние ще бъдем решение на глобалния въпрос. Пристанище „Варна“ може да бъде едно от решенията. Заставаме на ключови позиция в Европейския съвет. Все повече ни виждат като страна, която е лидер“, коментира министър-председателят.

Парламентът ще реши дали да пуснем Северна Македония в ЕС. В момента усилено се работи по въпроса на дипломатическо ниво, посочи още Кирил Петков. „Не мога да потвърдя отделни покани или непокани. Темата е в ръцете на дипломатите“, така премиерът отговори на въпрос дали в скоро време ще бъде организирано посещение във Франция на президента Румен Радев и премиера. По-рано днес информация за подобна среща, изнесе БГНЕС.

На ниво МВнР се върши много голяма работа, за да се види какви са всичките възможност за напредък по темата РС Македония. Но не може нищо да потвърдя, каза Петков. Той увери, че преди каквото и да се направи, каквото и да се договорят дипломатите, ще се премине през парламента и нищо няма да бъде скрито от българския народ.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Напишете коментар
Коментари: 1
1 Петков да се получи от Орбан 13:05, 31 май 22

Има и национални интереси и още повече икономически, слагачеството ни прави само още по бедни и зависими, този път откъм запад

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама