Премиерът в оставка Кирил Петков е на изслушване в парламента. В кулоарите на Народното събрание той коментира, че ще решението за изгонването на 70 руски дипломати не е негово, а е взето на база три доклада от ДАНС и решение на Съвета за сигурност към правителството.
По думите му в този съвет присъствал и представител на президентството.
„Има междуведомствен доклад от Министерство на външните работи и има решение на Съвета по сигурност, в който присъстват министърът на вътрешните работи, министърът на отбраната, министърът на външните работи, зам.-министърът на финансите, министърът на електронното управление, началникът на отбраната, главният секретар на МВР, председателят на Държавна агенция „Национална сигурност“, председателят на Държавна агенция „Разузнаване“, директор на служба „Военно разузнаване“, началникът на Национална служба за охрана, секретарят на Съвета по сигурност и представител на президентската институция“, изтъкна той, цитиран от bTV. Това означава, че държавният глава е бил наясно с готвената мярка.
Радев с първи коментар за изгонването на руски дипломати
От думите му стана ясно, че решението на Съвета е взето още на 9 юни. „Според мен има неразбиране как това се случи. Тези доклади датират от май, юни, имаме отделни информации от март“, отбеляза Петков преди изслушването в Народното събрание.
„Поредния опит за политически маневри“
След изслушването си Кирил Петков отново подчерта, че ясно е докладвано, че като премиер е оглавявал Съвета за сигурност, а обвиненията, че решението за изгонването на дипломатите е еднолично и не е основателно, той определи като поредния опит за политически маневри. „Надявам, че след днес всички депутати се запознаха“, добави Петков.
Той обясни, че едва вчера са изпратени нотите за „персона нон грата“, защото самият процес по изгонване на дипломати е дълъг. „Има оперативно заседание на МС, където това е дискутирано, има дълъг процес, който се е случвал и който завърши с това МВнР да направи отзоваването вчерашния ден“, посочи Петков.
„Всички се фокусираха върху 70 човека, реално руското посолство продължава да има над 40 служители, които са голяма бройка в сравнение с много европейски държави, нещата се изясниха“, подчерта премиерът.
„Петков е объркан по принцип“
Самото изслушване се проведе при закрити врата, продължи над 2 часа и остави опозицията крайно неудовлетворена. Десислава Атанасова - водачът на депутатите от ГЕРБ-СДС, заяви, че така и не е станало ясно кой е взел решението за експулсирането на руснаците. По думите ѝ, Кирил Петков се опитва да се скрие зад външно министерство и „някакви доклади“.
Тя разкри и част от информацията, споделена на тайното заседание - ДАНС е сигнализирала на премиера в оставка, че 37 служители на руското посолство следва да бъдат отзовани, но само 20 от тях са истински дипломати. „Останалите са някакъв персонал – готвачи, чистачи, фризьори, градинари и всичко останало. Това е безпрецедентно безхаберие“, обяви Атанасова, цитирана от „Сега“. И презрително констатира, че „Петков е объркан по принцип“.
По-рано посланикът на Русия в София Елеонора Митрофанова също обяви, че част от изгонените руснаци не са били дипломати, а технически персонал като личния ѝ готвач, шофьори, охрана на посолството, счетоводители и пр.
Как се стигна до изслушването?
До прекъсването на приемането на актуализацията на Бюджет 2022 г. и свикването на закрито изслушване на премиера Кирил Петков в парламента, заедно с председателя на ДАНС Пламен Тончев се стигна, след искане на БСП. По-рано лидерът на левицата Корнелия Нинова обяви, че спира преговорите за съставяне на правителство с „Продължаваме промяната“ заради решението на министър-председателя да изгони 70 руски дипломати. Нинова, която е вицепремиер и министър на икономиката, заяви, че Петков еднолично е взел това „неприемливо“ решение и нито тя, нито останалите членове на правителството са го обсъждали и гласували. Затова БСП обяви, че ще продължи преговорите за кабинет с ПП в този парламент, ако партията предложи друг кандидат за министър-председател.
БСП вече не иска Кирил Петков за премиер
От 216 гласували народни представители всички единодушно бяха „за“ предложението Петков и Тончев да бъдат изслушани. Депутатът от БСП Филип Попов поиска извънредното заседание да започне веднага, въпреки че в момента депутатите обсъждат Закона за държавния бюджет на второ четене. Лидерът на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова предложи депутатите до 18 часа да разискват бюджета, а след това да започне извънредното заседание. Впоследствие искането на Попов се уеднакви с това на Атанасова.
На Петков му хрумнало да гони дипломатите във влака за Украйна
Въпреки настояването на Попов и Атанасова зам.-председателят на НС Мирослав Иванов продължи с гласуването по отделните параграфи на Закона за държавния бюджет. „Това, че Вие нарушавате Конституцията в момента, не ни изненадва изобщо. Предупредих Ви, че подхождате абсолютно неправилно към предложението на БСП. Считам, че ако не свикате заседанието от 18, рискувате много да има безредици в залата, безкрайни процедури, както и Законът за държавния бюджет да се провали на второ четене“, призова Атанасова, цитирана от offnews.bg.
Депутатът от ДПС Йордан Цонев заяви, че явно цялата зала иска това изслушване и че решението на Петков да експулсира такъв голям брой руски дипломати е безпрецедентно в историята на българската дипломация. „Спомнете си, че досегашният председател Никола Минчев си отиде, защото прикриваше министър-председателя“, обърна се към Мирослав Иванов той.
Народните представители все пак продължиха да обсъждат бюджета, но повечето депутати от групите на ГЕРБ, ДПС, БСП и „Има такъв народ“ напуснаха залата.
В крайна сметка зам.-председателят на НС Мирослав Иванов насрочи извънредното изслушване от 18:30. Депутатът от ГЕРБ Христо Гаджев предложи в изслушването да бъдат включени и председателят на военното разузнаване, както и шефът на ДАР. Предложението му се прие.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар