Хората със сърдечно-съдови заболявания могат да почувстват промяна в действието на лекарствата си под въздействието на топлината.
„В горещините пациентите със сърдечно-съдови заболявания трябва да са особено внимателни към тялото си, защото при високи температури се променя съдовият тонус, лекарствата могат да действат по различен начин, значителен брой важни микроелементи, отговорни за регулирането на сърдечния ритъм, се отделят с потта, а прекомерното изпотяване прави кръвта по-гъста и склонна към тромбози“, казва Анастасия Лебедева, заместник-главен кардиолог на Министерството на здравеопазването в Москва.
Кои хранителни добавки вредят на сърцето
Кардиологът заяви, че в горещините тези пациенти трябва да остават по-често на закрито и да избягват високите температури. „По-добре е да се разхождате, да се занимавате с градинарство или да планирате пътувания до магазина или до лекарския кабинет преди 11.00 ч. или след 17.00 ч. Трябва да избягвате слънцето, когато е твърде горещо. Ако почивате в близост до воден басейн, трябва да останете на сянка и да избягвате плуването, ако водата е много студена, голямата температурна разлика може да предизвика вазоспазъм“, допълва тя, цитирана от БГНЕС.
Специалистът заяви, че най-голяма опасност представляват високите температури за възрастните пациенти с ограничена подвижност. „Ако имате такива роднини, е необходимо да се уверите, че в стаята, в която се намират, ако няма климатик, трябва да инсталирате вентилатори, да пуснете завесите прозорците, за да избегнете пряката слънчева светлина, да им напомните за необходимостта да пият вода, тъй като при мозъчно-съдовата болест пациентът не винаги е жаден, дори и да има реален недостиг на течности в организма“, каза Лебедева.
Как да намалим потенето в жегите
Тя добави, че храната в горещините трябва да е лека, пълноценна, с голямо количество сезонни плодове и зеленчуци, като се избягват бързите закуски и сладките газирани напитки. Хладката вода е най-добрият начин за утоляване на жаждата.
„Трябва да приемате редовно лекарствата, предписани от вашия лекар. В горещините има повишен риск от странични ефекти от лечението, по-специално не е необичайно преди това високото кръвно налягане да се понижи, но е категорично невъзможно да отмените всички лекарства за намаляване на налягането сами, трябва да обсъдите с лекаря си възможността за промяна на дозите на лекарствата в горещото време“, казва Лебедева.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар