Наш изследователски екип пътува до Библиотеката на Конгреса в САЩ. Целта на пътуването беше съдействие на българо-македонската историческа комисия. Визитата бе финансирана от д-р Милен Врабевски.
Екипът откри и сканира изключително ценни документи, отнасящи се до периода около и след Първата световна война. Сред тях са и доклади за етническите принадлежности на Балканите по това време, а също така и договор между Гърция и Сърбия от 1913 г., подписан в навечерието на Междусъюзническата война.
По време на визитата са намерени и повече от хиляда страници, имащи пряко отношение към историческите дискусии, свързани с Македония. В документите изрично се отбелязват демократичните устои на Царство България и стремежът към развитие и равнопоставеност между цивилизованите държави. Обръща се внимание на характеристиките на българския народ, неговата доблест и воля, принос към световната култура и развитие и значението й за геополитическата стабилност. По отношение на националната идентичност на македонците във всички доклади е отбелязано, че „българите съставляват мнозинството от македонското население“.
Пробив: Историческата комисия призна Самуил за български цар
Любопитен факт е, че в края на Първата световна война президентът на САЩ е искал да направи равносметка за случващото се в Европа. Намерените документи по темата представляват неутрален източник на информация, от който се вижда желанието на САЩ и администрацията на президента Уилсън да стигнат до истината и положителните факти и изводи по темата.
Документите, които са изключително ценни, са в процес на изследване и резултатите от тях ще бъдат оповестени скоро.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар