Първият в света клониран арктически вълк беше показан пред публика в град Харбин в североизточната китайска провинция Хейлундзян.
Животното е родено в лаборатория в Пекин на 10 юни. Донорската клетка идва от проби от кожа на дива арктическа вълчица на име Мая, която е от Канада, а сурогатната му майка е куче от породата бигъл.
Вълците могат да се привързват към хората
„Основната причина да клонираме Мая е, че това е първият арктически вълк, въведен в нашия град през 2020 г. Когато Мая беше на 15 години, тя имаше много здравословни проблеми. Тъй като изпитвахме дълбоки чувства към нея, решихме да я клонираме, за да я почетем и запазим”, каза Дай Руи, президент на Полярния парк „Харбин".
Клонираното вълче, което също се казва Мая, е в добро здраве и живее със сурогатната си майка в парка, предаде Нова телевизия.
Смята се, че арктическите вълци са еволюирали по линията на други кучета преди около 50 милиона години. Учените смятат, че са живели в много студени местообитания по време на ледниковия период. През това време са развили способностите, необходими за оцеляване в Арктика.
Поради постоянната заплаха от бракониери и намаляването на пространството им за живот, арктическите вълци вече са включени в Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на природата. Сега те се срещат в Северна Евразия и северните части на Канада и Гренландия.
„Клонирането е ефективен начин за запазване на генното разнообразие и увеличаване на популацията“, каза Лай Лянсюе от Институтите по биомедицина и здраве в Гуанчжоу, цитиран от БТА.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар