Правозащитници от Украйна, Русия и Беларус взеха Нобела за мир

19:15, 07 окт 22 / Свят 25 2336 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

Нобеловата награда за мир тази година бе разпределена между беларуския правозащитник Алес Беляцки, руската правозащитна организация „Мемориал“ и украинската правозащитна организация „Център за граждански свободи“. Според Нобеловия комитет наградените „представляват гражданското общество в своите страни“, пише „Сега“.

Беларуският активист Алес Беляцки е основател на правозащитната организация „Вясна“, която документира и протестира срещу използването на изтезания срещу политически затворници от властите. Като един от инициаторите на движението за демокрация, възникнало в средата на 80-те години на миналия век в Беларус, той е „посветил живота си на насърчаване на демокрацията и мирното развитие в родната си страна“, съобщи Нобеловият комитет.

През 2011 г. Беляцки е осъден на четири години и половина затвор по обвинения в избягване на данъчно облагане заради банкови сметка на „Вясна“ в Полша и Литва, в които са били вкарани пари, предназначени за защита на политически затворници. Той бе задържан отново през 2020 г. и все още е в затвора без присъда.

„Въпреки тези  лични трудности, Беляцки не отстъпи и сантиметър в борбата си за правата на човека и демокрацията в Беларус“, каза комисията.

Руската правозащитна организация „Мемориал“ е създадена през 1987 г. и първоначално е ръководена от известния съветски дисидент лауреат на Нобелова награда за мир Андрей Сахаров. Целта на организацията е разкриването на истинския мащаб на репресиите, извършени при Йосиф Сталин между 1929 и 1953 г. През този период се смята, че десетки милиони хора са загинали в лагерите за принудителен труд ГУЛАГ. Повече от 30 години „Мемориал“ работи за разкриване на съдбите на жертвите на съветските политически репресии. Разкриват се и нарушенията на човешките права в днешна Русия.

Французойката Ани Ерно спечели Нобеловата награда за литература

През 2014 г. организацията е добавена към списъка на „чуждестранните агенти“ в Русия, а в началото на тази година беше окончателно закрита. Иронично е, че организацията, която разследва съдбата на обявените за чуждестранни агенти, в крайна сметка се оказа със същия етикет, пише Би Би Си.

Претекст за закриването на организацията е, че е пропуснала да маркира някои от публикациите си в социалните мрежи като публикувани от „чуждестранен агент“, което е задължено в Русия. Обвинението е формално извинение за закриване на организация, която изрича неудобни истини.

Центърът за граждански свободи е основан в Киев през 2007 г. с цел да подкрепя правата на човека и демокрацията в Украйна. За да развие Украйна като правова държава, организацията активно се застъпва за присъединяването на страната към Международния наказателен съд.

След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Центърът за граждански свободи се ангажира с  идентифициране и документиране на руски военни престъпления срещу украинското цивилно население. В сътрудничество с международни партньори центърът играе важна роля в търсенето на отговорност на виновните за престъпленията им.

Украинският президент Володимир Зеленски беше начело на списъка на много букмейкъри като фаворит за спечелване на Нобеловата награда за мир. Други посочиха населението на Украйна, Върховният комисариат на ООН за бежанците, който помага на хората, разселени заради войната, руският опозиционер Алексей Навални и лидерът в изгнание на опозицията в Беларус Светлана Тихановска.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама