ПП върнаха неизпълнен мандат

10:15, 09 яну 23 / Политика 25 2193 Шрифт:
Биляна Иванова Редактор: Биляна Иванова

„Продължаваме промяната" върнаха на президента Румен Радев неизпълнен втория мандат за съставяне на правителство.

„Връщам папката с неизпълнения мандат. За съжаление, този списък от национални цели с приоритети и задачи за тяхното постигане не получи достатъчна политическа подкрепа, но съм сигурен, че това усилие си струваше. Обсъждането, дискусията накъде трябва да се развие България през следващите месеци тепърва предстои", каза посоченият от ПП за канндидат-премиер Николай Денков при връщането на неизпълнения мандат.

Договорка с ГЕРБ?

Държавният глава постави въпроса за възможностите за формиране на мнозинство с третия, последен мандат за съставяне на правителство като попита ръководството на „Продължаваме промяната" дали биха могли да се договорят с ГЕРБ, предаде БНТ. 

„Вчера вашите коалиционни партньори от „Демократична България" заявиха, че единственият начин за съставяне на правителство с третия мандат е, ако се постигне договореност между ГЕРБ и вас. Затова ще ви помоля да обсъдим този изключително важен въпрос", каза Румен Радев.

Съгласие - да, договорка - не 

„Продължаваме промяната" може да постигне съгласие с ГЕРБ по определени политики, но за договорка между двете формации не може да става дума. Това стана ясно от изявлението на акад. Николай Денков, след като върна на президента Румен Радев папката с неизпълнения втори мандат. Той посочи, че от партията са готови да преговарят с всички политически сили по важните за страната политики. А дали и как ще стане това зависи от подхода, който предприеме носителят на третия мандат.

„България има нужда от правителство, което обаче да работи в полза на хората и на бизнеса. Нека да видим президентът на кого ще даде третия мандат. Мандатоносителят трябва да дефинира каква ще е процедурата - дали ще седнат главатарите на масата или ще започнем да обсъждаме първо политиките. Това зависи от мандатоносителя. Ясно е, че ще бъде различен подходът на „Български възход" от този на БСП и от този на „Демократична България", така че нека да видим. Нямаме червени линии по отношение на това, че трябва да се обсъждат политиките, които са важни за страната. Бихме обсъждали политиките с всяка една от тези партии".

„Относно ГЕРБ - договорка е думичка, която ние не използваме. Съгласие би могло да има по политиките, които са полезни. Да кажем, една правосъдна реформа - как си представя ГЕРБ правосъдна реформа, е нещо, за което бихме могли да преговаряме. Лично моето мнение е, че голяма част от партиите в парламента не желаят да водят дискусия за това, което е важно за страната. По-скоро те се опитаха да избягат от тази дискусия", каза още на излизане от президентството Николай Денков.

Дотук се стигна, след като на 6 януари 2023 г. парламентът не прие декларацията по общите приоритети, предложена от ПП. ПГ на ГЕРБ-СДС и „Възраждане“ гласуваха против предложената от акад. Николай Денков декларация, която съдържаше 4 основни приоритета, а ДПС, БСП и БВ се въздържаха при гласуването. Декларацията на партията определяше приоритетни „национални цели и задачи пред 48-ото Народно събрание на Република България и мерките, необходими за тяхното постигане“, и бе внесена от номинирания за премиер с втория мандат акад. Николай Денков. В декларацията бяха включени няколко национални приоритета: развитие на конкурентна иновативна икономика, гарантиране на национална сигурност и върховенство на правото, постигане на енергийна независимост и устойчиво развитие и намаляване на неравенствата и достъп до качествено образование и здравеопазване. Освен това са предложени конкретни мерки за тяхното постигане със срокове за изпълнение. 

Следва президентът Радев да реши кога да връчи третия мандат и на коя политическа сила. Това ще бъде и последният опит за съставяне на кабинет в рамките на 48-ото НС.

Парламентът отхвърли декларацията на ПП

На 14 декември 2022 г. народните представители не одобриха кандидатурата за премиер на ГЕРБ-СДС проф. Николай Габровски, който получи първия мандат за съставяне на правителство. „За“ него гласуваха 113 депутати, „против“ бяха 125. Подкрепа за кандидатурата на проф. Габровски за премиер с първия мандат на ГЕРБ-СДС дойде от ПГ на ГЕРБ, ПГ на ДПС, както и ПГ на „Български възход“, но гласовете на депутатите от тези партии не достигнаха. По правилник, когато кандидатът за премиер не е одобрен от Народното събрание, следващите две решения за структура и състав на кабинета не се гласуват. Преди гласуването депутатите цели три часа дебатираха по проектокабинета, припомня БГНЕС. 

След неуспеха на ГЕРБ-СДС да сформират правителство, ПГ на „Продължаваме промяната“ поканиха всички партии на разговори за съставяне на правителство. На първата среща се отзоваха всички партии в 48-то Народно събрание с изключение на „Възраждане“. ГЕРБ и ДПС, обаче, напуснаха срещата с „Продължаваме промяната", а на разговорите за съставяне на правителство останаха БСП, „Демократична България“ и „Български възход“.

Последва и втора среща, на която отидоха само БСП, „Български възход“ и „Демократична България". По време на втората среща беше обявено, че се върви към подготовка на вариант на програмна декларация, в която да бъдат включени основните национални цели, около които партиите да се обединят при сформирането на правителство. По време на срещата стана ясно, че ако тази декларация не бъде приета от парламента, от „Продължаваме промяната“ ще върнат веднага мандата за съставяне на кабинет.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама