Русенски депутат настоява за отнемане на лицензи на енергийни оператори заради оставени без ток населени места
20:19, 10 яну 17 / Политика
25
387
Шрифт:
Проф. Владимиров посочва, че не са спазени основни ангажимента от страна на дружествата, особено като се има предвид, че става дума за критична инфраструктура каквато е електропреносната мрежа.
Прилагаме пълния текст на писмото на проф. Владимиров:
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,
СЧИТАМ ЗА НЕОБХОДИМО НЕЗАБАВНО ДА СЕ ПРЕКРАТЯТ И ОТНЕМАТ ЛИЦЕНЗИТЕ НА ЕНЕРГИЙНИТЕ ПРЕДПРИЯТИЯ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ!
СВОЕВРЕМЕННО СЛЕДВА ДА СЕ КОМПЕНСИРАТ БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ, КОИТО ЖИВЯХА ДЕНОНОЩИЯ БЕЗ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ ПРИ ОТРИЦАТЕЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ !
Въпреки заявената готовност и уверенията на държавните органи и енергийните предприятия повредите по електроразпределителната мрежа през периода 06-09.01.2017 г. не бяха отстранени своевременно.
В стотици населени места в България електрозахранването бе прекъснато и над 100 000 български граждани, съвестни платци бяха принудени да битуват без електрическа енергия и елементарни условия. Случи се това, на което сме свидетели всеки зимен сезон!
На 06.01.2017 г. без електрозахранване са около 490 населени места в областите Добрич, Силистра, Търговище, Разград, Русе, Шумен, Габрово, Варна и Велико Търново. Усложнена е била ситуацията в област Стара Загора, където общо 67 села са били цялостно или частично с нарушено електрозахранване, а в област Сливен са засегнати са общо 43 села.
Според действащите нормативни актове енергийните предприятия са длъжни да извършват дейността си в интерес на обществото и на отделните клиенти. Те трябва обезпечават сигурност на снабдяването, включително защита на обектите в енергетиката, представляващи критична инфраструктура, непрекъснатост, качество и ефективно използване на енергията, опазването на околната среда, живота, здравето и собствеността на гражданите.
Операторът на електропреносната мрежа по всяко време трябва да действа така, че да осигури наличността на необходимите му ресурси за изпълнение на преноса по подходящ и ефективен начин, както и постоянно да се грижи за развитието и поддръжката на ефективна и сигурна преносна мрежа.
Скъсаните проводници, падналите стълбове и невъзможността да се осигури нормално електрозахранване понякога повече от 48 часа, дори и в летните месеци, ярко контрастират със задълженията на енергийните предприятия да осигурят разширението, реконструкцията и модернизацията на преносната мрежа в съответствие с дългосрочните прогнози и планове за развитие на електроенергетиката на България.
Според Закона за енергетика, министърът на енергетиката трябва да провежда предварителен, текущ и последващ контрол за техническото състояние и експлоатацията на енергийните обекти и тяхната готовност за работа при природни бедствия и военно положение.
Министерство на енергетика, както и Комисията за енергийно и водно регулиране, трябва да следят за спазване условията по издадените лицензи на енергийните предприятия, както и да ги задължават, в интерес на обществото, да осигуряват непрекъснатост на доставките на електрическа енергия.
Във връзка с горепосоченото, следва да се проверят и разследват действията на енергийните предприятия по невъзможността им поредна година превантивно да обновят, подготвят и съхранят целостта на електропреносната мрежа!
Отново и поради системна невъзможност да поддържат сигурността и ефективността на електроснабдяването, което е пряко свързано с живота и здравето на българските граждани, трябва да бъдат отнети лицензите за работа, и същевременно да се компенсират страданията на българските граждани – потребители на електрическа енергия!
Добави коментар