През отделенията на УМБАЛ-Русе за лечение преминават около 30 000 пациенти годишно, като този показател се запазва без относителна промяна през годините.
Това личи от справка за финансовата и медико-диагностичната си работа, която разпространиха днес от Университетската многопрофилна болница за активно лечение в града за периода 2014 – 2016 година.
Само през Спешното отделение, което е единствено в региона, за миналата година са преминали над 26 000 пациенти. Близо половината от тях са посетили терапевтичния кабинет.
Болничният леталитет в последните 3 години се движи между 2,22% и 2,28%, което е много под средно допустимото за страната, отчетоха още от УМБАЛ-Русе и уточниха, че този показател отразява броят на хората, починали в болницата.
От Университетската болница определят като стабилно финансовото си състояние и добавят, че дори има добра тенденция на намаляване на задълженията към края на всяка година.
Това е в резултат основно на погасени дългове към доставчици. През 2014 г. задълженията на УМБАЛ-Русе към различни доставчици са възлизали на 2 540 000 лева. Пред 2015 г. те намаляват с близо 13% - 2 210 000 лева. През 2016 г. са намалени с 11,45% и са 1 950 000 лева.
Значително е и намаляването на просрочените задължения към доставчици. Към края на 2016 г. те са намалели с над 50% в сравнение с предходната година. В момента просрочените задължения на болницата са в размер на 255 000 лева, като тази сума би могла да бъде издължена, ако на УМБАЛ-Русе е била заплатена заработената през миналата година надлимитна дейност от Здравната каса, отчитат от лечебното заведение.
В периода от 2014-та до февруари 2017 г. в структура „Родилно“ на АГ-комплекса в УМБАЛ-Русе са родени 590 недоносени бебета, като най-малкото новородено е с критично тегло от 700 грама. Всички те са били отглеждани и долекувани в отделение „Неонатология“.
„Това е изключително важно за нас, тъй като грижите, които се полагат за недоносените деца, отразяват професионализма на работещите в отделението и са ярък показател, че младите родители се доверяват на УМБАЛ за здравето и живота на децата си. Тук се приемат за отглеждане родени бебета преди 26-та гестационна седмица или с критично ниско тегло от три области на страната – Русе, Разград и Силистра. Здраво родените и доносени бебета са 1557“, коментират още от Университетската болница.
В периода 2015-2017 година в УМБАЛ-Русе е доставена по европейски проекти, дарения и със средства на болницата, сериозна апаратура, като скенер; ангиограф; бронхоскоп; ехографи в Образна диагностика и Родилно отделение. Мамограф е доставен в Медицинския център. Ядрено-магнитен резонанс, четири кувьоза, три респиратора, ретинална камера, седем неонатални монитора и термолегло са получили в Неонатологията Ендоскопска апаратура, центрофуга и апарат за изследване на ХИВ, сифилис и други за Клинична лаборатория. Има допълнение към ехографската система с ендокавиторен трансдюсер с биопсичен водач в Урология. Мобилна система за функционална диагностика в урогинекологията, урологията и други области. ЕКГ-Холтерова система в Инвазивна кардиология, преносим комбиниран апарата за електротерапия, апарат за електро и магнитна терапия в Рехабилитация, ЕКГ- апарат в Хемодиализа, специализиран инструментариум в „Неврохирургия“.
От УМБАЛ-Русе обръщат внимание на ангиографския апарат, който е високотехнологичен, комбиниран, произведен през 2015 г., осигурен с пълен набор за извършване на инвазивна диагностика в областта на кардиологията, неврологията, неврохирургията и съдовата хирургия. Чрез него може да се осъществява интервенционално лечение на коронарни съдове, периферни съдове на крайници и мозъчни съдове чрез 3D-реконструкция. Със същите апарати са оборудвани Александровска болница в София и МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново по европейски проект на Министерството на здравеопазването.
Благодарение на сключения договор с НЗОК пациентите от областите Русе, Разград, Търговище и Силистра ще могат да получат съвременно лечение с високоспециализирана техника и квалифицирани специалисти в УМБАЛ-Русе без да заплащат нито консумативи, нито лекарски труд, отчитат още оттам.
В тази връзка от Университетската болница припомнят, че тя е единственото лечебно заведение в областта, което разполага с отделения и специалисти по всички специалности, които могат да използват в лечението на пациентите си ангиорафския апарат – Кардиология с инвазивна кардиология, обща и съдова неврология, съдова хирургия. Всички с трето, най-високо ниво на компетентност. Неврохирурзи с второ ниво на компетентност. Освен това в УМБАЛ-Русе има Интензивно терапевтично отделение, в което пациентите задължително пролежават след интервенционално лечение на коронарните съдове. Това дава възможност да бъде обхваната цялата съдова патология и да се осигури на пациентите комплексен диагностичен и лечебен процес.
„Всички тези данни са доказателство, че ръководството на УМБАЛ-Русе прави всичко необходимо, за да създаде добри условия за работа на медицинския персонал и да стабилизира финансовото състояние на дружеството“, категорични са още от лечебното заведение.
Добави коментар