С визуални разкази за Калиопа в Историческия музей стартира Националната научна конференция „Етнографските музеи на българските градове“. Поводът за провеждането на двудневния форум е 30 години от създаването на Музея на градското всекидневие, съобщават от РИМ. Днес и утре в Русе среща си дават 45 музейни специалисти, етнографи, университетски преподаватели от България и Румъния. Официалното откриване направи директорът на Регионален исторически музей – Русе проф. д-р Николай Ненов.
Визуалните разкази за Калиопа са част от проект за изграждане на дигитална платформа за споделяне на местна памет, реализиран от Арена медиа, Регионален исторически музей – Русе и Сдружение „Европейски пространства“. Представени бяха интервюта с наследници и близки на фамилия Камбурови – последните собственици на Къщата на Калиопа. За спомените за къщата от времето на социализма говори в своето експозе и Искра Тодорова, етнограф и уредник в Музея на градската култура в Русе.
В първия панел от конференцията доц. д-р Ирена Бокова от Нов български университет представи проучването си, свързано със социалната значимост на посланията в градските музеи и въздействието им върху местното развитие. Д-р Диляна Иванова от Фийлд Музей, Чикаго разказа за концепцията на предстоящата виртуална изложба, представяща семейната история на проф. Самуил Рефетов - българинът, номиниран за Нобелова награда, който напуска Русе на 13 години. Експозицията, представяща фамилните спомени на професора от Чикагския университет, ще може да бъде видяна във Виртуалния музей на българите в Северна Америка „Куфарът на имигранта“ – проект на Американския научен център в България.
За градската култура и музейните пространства в първия ден от конференцията говориха още гл. ас. Бета Хараланова от Регионален исторически музей – Шумен и доц. д-р Владимир Демирев от Сливен и Галя Чохаджиева и Александра Маринова от Горна Оряховица, д.ф.н. Росен Малчев от Асоциация за антропология, , етнология и фолклористика „Онгъл“, Черасела Танасе от Букурещския университет в Румъния, гл. ас. д-р Григор Григоров от Катедра „Културология“ в Югозападен университет „Неофит Рилски“, както и етнографи от Видин и Омуртаг.
От 18.30 ч. студенти от Нов български университет – БП „Мода“, участници в Лятна школа по визуална антропология (2016 г.), ще покажат колекции от дрехи, вдъхновени от културни традиции и музейни експонати, използвайки различни техники и малко популярни материали. Във втория ден от конференцията, 10-и юни, от 17.30 ч. отново по проекта за Лятна школа по визуална антропология ще бъде представено теренно изследване на студентите и преподавателите от департаменти „Антропология“, „Кино, реклама и шоу бизнес“, „Дизайн“ и „Икономика“, проведено съвместно със специалисти от музеите в Русе, Тутракан, Силистра, Констанца и Тулча. Присъстващите ще видят и филми на бъдещи висшисти от БП „Кино и телевизия“.
В събота след приключването на презентационния панел, от 19.00 часа в Лапидариума ще бъде открита изложбата на Огнян Балканджиев „Лапидариум, Dance Floor …изложбата“.
Добави коментар