Противогаз от фонда на отдел „Най-нова история” на Русенския музей е включен сред осемте предмета на дигиталната онлайн игра „Предмети на културната опозиция”.
Играта е част от европейският проект „COURAGE”, където Регионален исторически музей – Русе участва с материали, свързани с хлорните обгазявания в града през 80-те години на ХХ век и с първите свободни протести в България.
Играта представя на пръв поглед обикновени предмети, но само на повърхността. В действителност те са елементи от алтернативен, опозиционен манталитет. Онлайн играта провокира участниците да предположат по какъв начин предметите са свързани с „контра-културата” преди да обърнат картата и да получат отговора.
Това не е първият път, когато музейни предмети от най-новата история на Русе са представяни в контекста на различаващи се интерпретации. През 2017 г. противогазът бе включен в инсталацията „Свидетелски истории, оспорвани истории – музеефициране на близкото минало”, с която Русенския музей отбеляза Международния ден на музеите – 18 май. Тя предложи въвеждане на своите посетители в процеса на превръщане на предмети, познати от всекидневието на мнозина, в музейни експонати. На преден план са изведени не толкова самите предмети, колкото тяхната интерпретация на няколко нива – особеност, която произтича от свидетелските разкази от епохата.
Проектът "COURAGE" изследва културното наследство на несъгласие (т. нар. културна опозиция) в страните от бившия социалистически лагер. Дейностите целят създаването на онлайн база данни за свързване и представяне на колекциите, които съдържат материални свидетелства за неагресивните форми на противопоставяне срещу действията на тоталитарните режими. Проектът обединява усилията на научни и културни институции от Унгария, Полша, Германия, Чехия, Румъния, Великобритания, Литва, Хърватия и Словакия. Попълненият към момента електронен регистър, както и предвидените цели и дейности, могат да бъдат намерени на: http://cultural-opposition.eu/
Добави коментар