Ще бъде ли сливенската праскова екзотика на българския и европейския пазар тази година? Вероятността това да се случи съвсем не е малка след като една не малка част от градините с прасковени насаждения измръзнаха в началото на месеца. За да стане ясно колко са големи уврежданията ще се изчака цъфтежа на дървета. Стопаните обаче са сигурни, че им предстоят големи загуби и искат държавна помощ, съобщава БНР.
Вече е ясно, че измръзване по прасковените насаждения има, без значение дали са ранни или късни сортове, измръзване има по черешите, сливите и бадемите. Според стопаните от селата "Злати войвода" и "Гавраилово" в техните землища щетите са между 80% и 100%, основно в районите около река Тунджа.
Там най-ниските измерени температури в началото на месеца, когато падна сняг, са били между минус 16 и минус 17 градуса, каза кметът на Злати войвода Стоян Тенев. Той и колегата му от "Гавраилово" Димитър Андреев коментираха ситуацията в овощните градини: "Пъпката на овощните дръвчета беше набъбнала, но заради ниските температури всичко измръзна. На места тук при нас има и до 100% поражения. За първи път се случва това. И ние не знаем какво следва, само чакаме да видим цъфтежа и да преценим какви са щетите...".
Една от най-големите тревоги на производителите от Сливенско е, че измръзването може да е довело до т.нар. апоплексия – получава се, когато соковете на дървото са тръгнали, но от ниските температури измръзва и впоследствие изсъхва.
Все още е рано да се каже какви са пораженията, но е ясно едно, че тази година сливенската праскова ще бъде екзотика.
Добави коментар