Френски и български експерти от градове с културно наследство се срещнаха във Велико Търново

15:35, 24 юни 16 25 333 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция консултира Асоциация на историческите градове в България.  Българската асоциация бе представена от експерти от  градовете Елена, Горна Оряховица,Дряново, Трявна. От френска страна участваха експерти от Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция, както и специалисти от побратименият на Велико Търново град Байон. Асоциацията във Франция наброява над 200 общини, през последната година към нея са се присъединили още 20 общини.

 Кметът Даниел Пано запозна гостите от Франция с промяната в  Закона за културното наследство и с обособените 6 центъра под ръководството на Министерство  на културата. Те ще съдействат и способстват за по-кратки процедури по опазване на паметниците на културата. Промяната на закона ще помогне чрез тези регионални структури на Министерство на културата да се работи по-оперативно и по-резултатно.  

От месец септември звената да започнат ефективно работа. Това ще помогне на собствениците, на архитектите и експертите при подготовка и реализация на проектите.

Заснети са всички сгради в историческата част на града по основните улици. Направени са и силуетни планове на сградите, които са одобрени от Министерство на културата.Издирени са всички собственици на над 90 къщи. Над 15 % от тези собственици в момента имат направени предписания от общината за необходимостта от извършване на фасадни и покривни ремонти. Опасните сгради трябва да бъдат опаковани, докато излезе разрешителното за строеж.

Френските експерти препоръчаха да се работи по-активно и последователни  в привличане на повече общини, в България, които имат интерес към тази тема в асоциацията. Партньорството и сътрудничеството в рамките на Балканският полуостров има огромни възможности и потенциал. Френската асоциация с радост би партнирала с всички градове и общини на Балканите, които работят в областта на опазване на културно- историческото наследство. Заедно може да се участва по европейски проекти по тези теми. Асоциациите е добре да направят обща платформа на градовете и общините на Балканите, която да се присъедини в общата европейска мрежа.

Френската асоциация работи в четири основни области:

-Исторически сгради с архитектурна стойност в риск и с проблеми;

-Дейности към обществото и хората, които ги правят съпричастни към процесите на опазване и съхраняване на културното наследство и процеса на неговото опазване. Провеждат обучения на собствениците на имоти, които са част от културното наследство. Специални програми за децата и младите хора;

-Изработване на туристически продукт, стимулиращ и развиващ културният туризъм;

-Международни контакти и връзки и европейски проекти.

През ноември предстои провеждането на Салон на културното наследство в музей „Лувър“, на който ще бъдат обсъждани възможностите за трансгранично сътрудничество и изграждането на международни мрежи и федерации на организациите, които работят по опазване на културното наследство.

Даниел Панов  заяви, българската асоциация на историческите градове може да набележи конкретни мерки и през месец септември да започне работа по провеждане на обучение за деца и млади хора, специализирани училища, собственици на исторически сгради за приобщаването към проблемите на културното наследство и съвместното търсене на добри решения.Обучението ще бъде подпомогнато от експерти от Асоциацията на градовете и регионите с културно –историческо наследство във Франция.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама