HRW: Журналистите на Балканите са заплашвани и притеснявани
17:08, 15 юли 15 / Свят
25
292
Шрифт:
Докладът, озаглавен „Трудна професия: атака срещу свободата на медиите“, документира нападения и заплахи срещу журналисти в Босна и Херцеговина, Косово, Черна Гора, Сърбия и Македония и е базиран на интервюта с 86 журналисти от тези страни. Повечето от тях се занимават с теми като военни престъпления и корупция в страните си.
Стефица Галич, журналист от Босна и Херцеговина, която беше нападната през 2012 е разказала пред HRW, че седмици преди атаката се е оплакала, че е получила заплахи за убийство, но полицията й казала да не обръща внимание. След като международни организации се намесили, било проведено разследване и за нападението били осъдени държавни служители.
Джета Ксара от Косово споделя, че работата й е „минно поле и трябва да си пазиш гърба“, а македонският журналист Томислав Кезаровски, който разследвал смъртта на свой колега в Черна Гора разказва, че властите го преследват и клеветят.
Според HRW висши държавни служители редовно съдят журналисти и медии за клевета, а репортери, които пишат по чувствителни теми, са оклеветявани пред обществото.
Про-правителствен вестник в Косово, например, обвинил журналистка, че е сръбски шпионин, защото писала текстове за това как местните власти не си изпълняват предизборните обещания. Жени журналисти редовно били нападани вербално с вулгарен език – про-правителствен вестник в Черна Гора, например, нарекъл журналистка „жена с леко поведение“.
Докладът на HRW изрежда и случаи в Босна и Херцеговина и Сърбия, при които телевизионни предавания са сваляни от ефир, защото обсъждат неудобни за властите теми. В тези две страни медии редовно са подлагани на данъчни и всякакви други административни проверки.
Никоя от изброените страни не е провела адекватно разследване на нападенията и заплахите над журналисти.
„Страните в Западните Балкани се клатушкат по пътя си към демокрацията вече две десетилетия, но заплахите и нападенията срещу журналисти подкопават свободата“, посочва авторът на доклада Лидия Гал от HRW. “По време на преговорите с тях за членство, ЕС трябва да накара тези държави да сложат край на заплахите и тормоза над журналисти. Ако Съюзът настоява сериозно да се спазват критериите за членство, свободата на медиите трябва да е сред приоритетните теми.”
Добави коментар