Има риск да извадят от първенството младежките баскетболни отбори на Шумен
14:21, 24 яну 17 / Спорт
25
536
Шрифт:
Ръководството е успяло да отложи вече една среща, ако това се случи и с мача на 4 февруари отборите ще бъдат отстранени от първенството или Управителният съвет сам ще подаде заявление за напускане.
До критичната ситуация се стига след изтичането на временния лиценз на треньора Димитър Чанков в края на миналата година, след което той е бил отстранен. Тогава младите около 30 баскетболисти бойкотират тренировките с искането наставникът им да бъде върнат в залата.
Аргументът на ръководството на Баскетболен клуб „Шумен”, е че Чанков няма необходимия лиценз за треньор и въпреки предоставената му възможност не е преминал необходимия курс в Националната спортна академия (НСА).
През септември Чанков подписва договор с клуба при условие да направи необходимото за получаване на лиценз, но до края на 2016 година това не се е случило, независимо че Чанков е можел да премине курса и през предходните две години, когато е бил наставник на отборите. Тогава основен треньор е бил Янко Янков, който е имал лиценз, а Чанков се е водил като помощник.
Междувременно Федерацията по баскетбол у нас прави промени в правилника и задължава всички треньори да имат необходимия лиценз.
Председателят на Управителния съвет на Баскетболен клуб „Шумен” Ваньо Георгиев отбеляза, че треньорите Янко Янков и Андрей Джамбазов преминават курса на НСА за придобиване на лиценз, но Димитър Чанков не е предприел никакви стъпки за това.
От Управителния съвет, изразиха твърда позиция, че няма да се подадат на натиска на състезателите. Ръководството на клуба е категорично, че ще положи всички усилия до 1 февруари да върнат момчетата в спортната зала, но са готови и сами да подадат заявление за излизане от първенството, ако баскетболистите откажат да тренират.
„Приканваме всички състезатели, за които баскетболът има значение да се върнат в залата”, заявиха от Управителния съвет.
От скоро в клуба като треньор е привлечен и известният баскетболен специалист от Сърбия Звонко Папак. Той има богат опит със създаването не само на добри баскетболисти, но и на треньори. „Когато дойдох в Шумен видях, че има много деца, които тренират баскетбол. Това ме накара да приема предложението, да остана и да помогна за развитието на местния клуб. Искам да предам своя опит. Има много да се работи, но тук има потенциал до няколко години Шумен да стане център на младежкия баскетбол в България, а защо не и на мъжкия”, не скри амбициите си Звонко Папак и добави, че иска да подготви шуменски баскетболисти, кото да имат ниво за привличане в националния отбор.
От Управителният съвет се похвалиха, че много момичета искат да тренират и до няколко месеца ще бъде създаден отбор.
Ръководството отчете, че преди да започнат да работят за възстановяването на баскетбола в Шумен в спортна зала „Младост” са тренирали не повече от 50 младежи. Днес те са вече 240. Разработена е и ще започне да се прилага програмата „Пет плюс”. Тя има за цел баскетболът да излезе от рамките на Шумен и да се създадат отбори в няколко от по-малките общини на областта. Най-добрите състезатели от тези тимове ще тренират всяка събота и неделя в Шумен. Целта е на по-късен етап да бъдат привлечени като състезатели на Баскетболен клуб „Шумен”.
За момента клубът е добре финансово обезпечен, благодарение на спонсори, които имат готовност да вложат още пари за успешното развитие на Баскетболен клуб „Шумен”.
Добави коментар