Какво да хапваме, за да избегнем дефицит на желязо?

18:30, 29 сеп 21 / Любопитно 25 2369 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

Желязото е жизненоважен микроелемент за организма. Той е част от хемоглобина, който помага за доставянето на кислород до органите. Желязото също участва в обмяната на холестерола, стомашно-чревните процеси, регулира телесната температура и поддържа имунната система. Наличието на достатъчно желязо влияе върху състоянието на кожата, косата и ноктите. Човешкото тяло не може да произвежда желязо самостоятелно, така че единственият източник е храната.

5 любими храни, които са застрашени от изчезване

Дневният прием на желязо зависи от възрастта и пола на човека. Децата трябва да консумират 8 до 10 милиграма на ден. Мъжете на възраст между 19 и 50 години се нуждаят от 8 милиграма дневно. Но жените изискват много повече - до 18 милиграма. Това се дължи на факта, че по време на менструация нивото на микроелементи в женското тяло пада и то трябва да се увеличи.

При недостиг на желязо мускулите и тъканите на тялото престават да функционират нормално, което може да доведе до анемия. Сред възможните причини се разграничават и: голяма загуба на кръв, лошо и нередовно хранене, нарушена абсорбция на желязо.

Как да избегнем последствията от анемия?

Просто е - всеки ден трябва да консумирате храни, които съдържат желязо. Те могат да бъдат животински протеини и храни на растителна основа.

Полезно или вредно е червеното месо?

Продуктите от животински протеини

Те включват най-общо черен дроб, бъбреци, мозък и сърце, говеждо месо, миди, стриди, пуешко месо, консервирана риба тон и яйца. Най-много желязо се съдържа в тъмните меса (говеждото е номер едно). Освен това черният дроб съдържа много хранителни вещества с минимални калории. Месото от домашни птици съдържа протеини, селен и цинк, които спомагат за поддържане на мускулната маса. В морските дарове, които се усвояват по-добре също има високо съдържание на желязо. При липса на прясна риба, тя може да се консумира в консервирана форма, но в този случай желязото ще бъде много по-малко. Ще трябва да добавите още нещо към храненето. Яйцата съдържат доста голямо количество желязо, което се намира в жълтъците. И пилето, и пъдпъдъците са полезни, но не трябва да злоупотребявате с тях: нормата е 100-200 грама.

Шоколад на закуска и преди лягане помага за отслабване

Растителните храни с желязо

А сред растителните храни с желязо са: семена, ядки, черен шоколад, броколи, спанак, нар, киноа, боб. Отличен избор са сусам и тиквени семки. Те не са много калорични, но могат да компенсират по-голямата част от дневните нужди от желязо. По отношение на наситеността и полезността ядките са много подобни на месото, тъй като съдържат много желязо и са с високо съдържание на калории. Определено трябва да обърнете внимание на фъстъци, бадеми и шам фъстък. Какаовите зърна, също като бобовите растения, са богати на желязо. Ако шоколадът съдържа 70% или повече какао, той може да се консумира за възстановяване на нивата на желязо. Съдържа и магнезий, който е от съществено значение за безпроблемното функциониране на сърцето. Нискокалоричният спанак и броколи са пълни с минерали и витамини, включително - С. Делът на желязото в тях не е толкова висок, колкото в другите храни, така че могат да се използват като добавка към месни ястия, пише БГНЕС.

 

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама