„За БСП е много важно имаме ли потенциал за увеличаване на икономическия растеж в България. Сега икономиката ни е базирана на европейски средства, но те трябва да допълват националното финансиране, те нямат заместващи функции”, каза днес в Стара Загора Драгомир Стойнев, водач на листата на Коалиция „БСП за България” в Старозагорски избирателен район на среща с предприемачи. По думите му това е и икономика на обществените поръчки – 10% от фирмите са усвоили 53 млрд. лв. България става все по-малко атрактивна за чуждестранните инвеститори. „Най-голям инвеститор са българите в чужбина, които изпращат средства на своите близки”, категоричен бе ексикономическият министър.
Според Стойнев не се стимулира българският бизнес, няма я държавната подкрепа. Банките не подкрепят предприемачите с николихвени кредити. „БСП иска де се обърне пирамидата и най-отгоре да стои българският предприемач”, каза още Стойнев. Той представи и икономическата програма на партията, която залага на стимулиране на икономическия растеж. Да не се увеличават данъците, да бъде премахнат данък „уикенд”, да се въведе професионалното начало в управлението на държавните предприятия, са част от заложените мерки в Програмата. Ще бъдат създадени фонд „Индустрия” и фонд „Иновации” в помощ на предприемачите и младите български учени.
Според Стойнев ще се акцентира и върху развитие на капиталовия пазар чрез създаване на отделен сегмент на Българска фондова борса, където малките фирми ще могат да набират публичен капитал, без да имат статут на публични дружества.
Младите предприемачи до 35 години, които създават фирма и открият пет работни места пък се освобождават от данък печалба за две години, за да се стимулират иновациите.
„Опасността след четири години в Старозагорския регион да има икономическа и социална бомба е реална, ако се приеме на LCP BREF ( „Референтен документ за най-добри налични техники за Големи горивни инсталации") ”, предупреди Стойнев. Това ще доведе до закриване на комлекса „Марица-изток” и загуба на над 100 000 работни места. Стойнев отново припомни, че през 2016 г. българската страна не е защитила интересите на енергетиката ни.
Създаването на национална карта „Образование-икономика” също е приоритет за БСП. Идеята е държавата да поеме обучението на кадрите, както и бизнесът да навлезе в подготовката на българските специалисти. Стойнев представи и идеята за „българското”, според която така ще се наричат продукти произведени само с български суровини. Големите търговски вериги ще имат квота за български продукти, което ще стимулира производството им.
„За нас са важни българският производител, българският предприемач, българската икономика. Не смятаме, че трябва да натоварваме средната класа, която е моторът на икономиката ни”, обясни водачът на листата. Затова и от БСП предлагат плоският от 10% данък върху печалбата и доходите да остане, а 20% ще плащат само тези, които получават над 10 000 лв. месечно.
„Пари в държавата има, приоритетите са ни грешни”, убеден е икономистът Стойнев.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Добави коментар