Шесто национално изложение за лютиерско изкуство се провежда в Исторически музей „Искра“ в Казанлък. „Експо класика” 2017, е част от програмата на Чудомирови празници и представя авторски класически струнни инструменти и аксесоари за тях.
„ Щастлива съм, че името на Казанлък, освен като Долина на розите и на тракийските царе се утвърждава и като Долината на цигулките“, каза кметът на Казанлък Галина Стоянова на откриването. Тя подчерта, че традицията е почти
вековна, а майсторите от Казанлък са основна част от Съюза на лютиерите в България. Стоянова им благодари за възраждането на занаята.
С аплодисменти за доайените на лютиерското изкуство изложбата откри д-р Момчил Маринов, директор на музея, откри изложението и отбеляза световното ниво на казанлъшката школа. Още през далечната 1918г. в Казанлък е открито първото лютиерско ателие. Градът бързо се превръща в център на лютерията на Балканите и печели признанието на италианските и немски утвърдени средища в Европа.
„С тази изложба искаме да провокираме и да мотивираме младите да продължат традицията“, пожела председателят на Съюза на лютиерите Пламен Милчев и благодари на участниците Андриян Андреев, Антон Генчев, Георги Георгиев, Едрьо Едрев и наследниците му, последователи Пламен и Радиана, Иван Станков, Митьо Димитров.
Вълшебната атмосфера наситиха музикантите от квартет „Арте плюс“ от Стара Загора. Те зарадваха гостите с изпълнения на любими класически произведения от Бах, Брамс, Дворжак, Моцарт. В паузите бяха просвирени някои от изкусните цигулки, а след края на концерта, посетителите имаха възможност сами да докоснат, да разсвирят и да се насладят на струнния звук.
Днес изложението продължава с работилница на живо, където млади лютиери ще покажат, че са усвоили основните тънкости на лютиерския занаят.
Добави коментар