България държи първо място в света по добив на лавандулово масло, произвеждайки близо 200 тона годишно.
През последните няколко години насажденията с етерично-маслената култура да достигнали 30 хиляди декара, според данните на производители от чирпанското село Средно градище, където се проведе празника на лавандулата, предаде БНР.
Наред с маслодайната роза в последните години лавандулата придобива все по-голяма популярност сред земеделските производители, но се отглежда предимно в Добруджа и землищата на средногорските села. Заради добрите си качества родната лавандула е изместила по показатели дори Франция, разказа един от големите производители на лавандулово масло в село Средно градище Веселин Димов.
"Между другото, Франция, която е вторият по големина производител, произвежда по 40-50 тона, т.е. ние правим 4 до 5 пъти повече лавандулово масло в света. Това е етерично-маслена култура, която се изнася главно за козметичната промишленост, главно за Франция и голям дял за Съединените щати. Може би 99% от лавандулата се изнася като масло", отбеляза Димов пред БНР.
Лавандулата е все по-предпочитана за отглеждане в Чирпанския регион, а в Средно градище се проведе и петото издание на Националния фестивал на лавандулата.
Ползите от лавандуловото етерично масло:
1. Лавандуловото етерично масло се използва традиционно за ароматерапия и при производството на парфюми.
2. То е природно средство за лечение на безсъние. Проучвания при пациенти в старческа възраст покават, че те сънят им става по-редовен след като заменят медикаментите си за безсъние с ароматерпия с лавандулово масло непосредствено до леглото.
3. Ароматът на лавандулата има успокояващо действие. Терапия с масло гони далеч нервите и тревожността. Тя се препоръчва при лечение на мигрена, главоболие, депресия, нервно напрежение и емоционален стрес. Освен това увеличава умствената активност.
4.Етеричното масло от лавандула е едно от най-полезните био продукти за лечението на акне - както при тийнейдъжри, така и при по-възрастни хора. То потиска бактериите, които причиняват първоначалната инфекция, водеща до прекомерно отделяне на себум и образуването на пъпки.
Добави коментар