„100 малки победи“: Милен и Ади Цанови за една от най-вредните хранителни добавки

07:15, 30 ное 20 / Спорт 25 3957 Шрифт:
Цветилена Симеонова Редактор: Цветилена Симеонова

Този понеделник с Милен и Ади Цанови обръщаме внимание на мононатриевия глутамат.

Мононатриев глутамат (познат още като хранителната добавка Е621) е популярна вкусова добавка в съвременните храни. Тя се използва за прибавяне или подсилване на специфичния вкус, наречен „умами“ - един от петте основни вкуса, наред със сладко, кисело, горчиво и солено. Умами се сравнява с вкуса на месен бульон и възбужда вкусовите рецептори, специфични за глутамата.

Защо мононатриевият глутамат е толкова опасен?

Др. Ръсел Блейлок нарича МНГ „вкусът, който убива!“. МНГ е екситотоксин, който превъзбужда клетките до състояние на увреждане или смърт, причинявайки мозъчно увреждане в различни степени (болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, болест на Лу Гериг и други). Инжектиране на глутамат в лабораторни животни е довело до увреждане на нервни клетки в мозъка им.

Употребата на МНГ в хранителните продукти води до състояние, познато на пристрастените към наркотиците хора. Хората се пристрастяват към конкретен вид храна или напитка, в която е използван. Това определено не са пресните плодове и зеленчуци.


Снимка: CanStockPhoto

Децата на 21 век поголовно и ежедневно консумират МНГ! МНГ се съдържа в пакетираната боклукчава храна като чипсове, снаксове, кроасани, брускети и други най-различни разновидности на пакетираните храни, в много сборни подправки и бързите закуски. Лавките в училище (въпреки законовите забрани) продължават да изобилстват от пакетирани храни с МНГ. Това са най-достъпните храни за децата, най-евтините и, разбира се, най-вкусните за тях.

МНГ няма вкус или мирис. Действието му се изразява в неимоверната стимулация на човешкия апетит. Реакцията на организма спрямо храни с мононатриев глутамат е както към сладкото, което крещи "Искам и още, и още“…

МНГ глутамат причинява затлъстяване, високо кръвно налягане, задух, главоболие, констипация, мозъчни увреждания и рак. Мононатриевият глутамат може да се намери в следните храни: веригите за бързо хранене, готови салати, ястия и други от супермаркетната мрежа и магазини за готови храни, много ресторанти у нас и по света, бульони, сборни подправки, желатин на прах и желатинови изделия, полуфабрикати, пакетирани храни, използва се и в сладкарството. 

Раковоболните хора трябва да бъдат  много внимателни с МНГ!

За да бъдете в безопасност, трябва също да знаете за кои съставки да внимавате при закупуването на храни: автолизирана мая, калциев казеинат, желатин, глутамат, глутаминова киселина, хидролизиран протеин, монокалциев глутамат, натриев казеинат, концентриран протеин, екстракт от мая, нутриент от мая.

Бъдете внимателни с овкусители, готови пакети с подправки, овкусители за меса, соев сос, бульони, малцов екстракт, малцов овкусител, малтодекстрин, царевично нишесте, лимонена киселина, сухо мляко!!!, всичко, подсилено с протеини.


Снимка: Личен архив

Избягвайте рафинирана бяла захар, кафява захар, бяло брашно, месо и месни, риба и рибни, мляко и млечни, дълго варено, пържено, на скара, газирани напитки, сладкарски изделия. Не обработвайте храната (нека е „жива“!) или я приготвяйте на пара, но не всеки ден. Правете си прости зеленчукови супи без дълго да варите зеленчуците – нека останат полусурови. Консумирайте веднъж в седмицата кисело зеле, а ако имате възможност, и зелев сок сутрин и вечер. Хранете се с чисти храни – органични/био.

Изброените по-горе храни са силно окисляващи човешкия организъм. Тяхната консумация не позволява на организма да задвижи очистителните си процеси, необходими на организма, за да изхвърли ненужните му токсични вещества. Тези храни са трудно смилаеми и не се усвояват никак добре от организма. Част от тези храни имат своите ползи, но не и в този етап от разтоварването (детокс) на организма. Вашето тяло се нуждае от лека прясна „жива“ необработена храна, която се храносмила за кратък период от време и съдържа полезните вещества, които способстват неговите ежедневни очистителни процеси.

Не забравяйте често да проверявате моментната си кондиция със забавното 30-секундно упражнение #bottleboxing

Вашата малка победа днес ви очаква. Успех! #100malkipobedi с Момчил Манчев.

Още от "100 малки победи":

„100 малки победи“: Кратка тренировка по метода Табата със Светлин Спасов

„100 малки победи“: Упражнения за корем и гръб с Маги Христова

„100 малки победи“: За предимствата на органичната храна с Милен и Ади Цанови

„100 малки победи“: Кратка интензивна тренировка с Кирил Райков

„100 малки победи“: Изчистена преса с Маги Христова

„100 малки победи“: Тренировка за раздвижване на кръвта с Роберта Стойнева

„100 малки победи“: Йога със Зарина Микова

Oще интересни предизвикателства и тренировки може да откриете на страницата на "100 малки победи" във Фейсбук.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама